Úmrtie občana
Ako postupovať pri úmrtí
Úmrtie doma
Ak nastane úmrtie doma, je potrebné ihneď zavolať pohotovosť /112 alebo 155/ a oznámiť službukonajúcemu dispečingu uvedenú udalosť.
Na Vašu adresu služba vyšle pohotovostného lekára, ktorý vykoná obhliadku zosnulého. Do príchodu lekára neobliekajte zosnulého, ani nijako s ním nemanipulujte. Obhliadkou sa zisťuje smrť, jej čas a príčina. Po obhliadke lekár vypisuje tzv. List o prehliadke mŕtveho a štatistickom hlásení o úmrtí .
Pokiaľ obhliadajúci lekár napíše - pochovať v zákonnej lehote, až po vykonaní tejto obhliadky je potrebné kontaktovať pohrebnú službu na zabezpečenie prevozu zomrelého do Domu smútku.
Úmrtie mimo miesta trvalého pobytu
Danú skutočnosť ohlásiť na tiesňovom čísle 112. Oznámiť bezodkladné úmrtie osoby blízkej osobe mŕtveho, ak takých osôb niet, úmrtie sa oznamuje obci príslušnej podľa miesta trvalého pobytu, ak nemožno zistiť miesto trvalého pobytu mŕtveho, úmrtie sa oznamuje obci, v ktorej došlo k úmrtiu.
Úmrtie v nemocnici
Vtedy je potrebné osloviť pohrebnú službu a dojednať prevoz mŕtveho do Domu smútku. Je potrebné doniesť aj oblečenie pre zosnulého a riadiť sa pokynmi nemocnice a pohrebnej služby. Prevádzkovateľ pohrebnej služby prevezme ľudské pozostatky až keď je úmrtie doložené: Listom o prehliadke mŕtveho, ktorý vystavil obhliadajúci lekár.
Úmrtný list
je potrebné osobne vybaviť na matričnom úrade, v ktorého obvode došlo k úmrtiu.
To znamená, že:
- ak nastalo úmrtie v našej obci, vybavujte úmrtný list na Matričnom úrade v Dlhom Poli,
- ak zomrela osoba v nemocnici, úmrtný list vydá Matričný úrad v príšlušnom obvode.
Na zápis do knihy úmrtí je potrebné predložiť:
- 3x List o prehliadke mŕtveho
- občiansky preukaz zosnulého
- občiansky preukaz osoby, ktorá vybavuje pohreb
- matrika v prípade nezrovnalosti môže požiadať aj rodný list, alebo sobášny list zosnulej osoby.
Príspevok na pohreb sa poskytuje vo výške 79,67 eur na zabezpečenie pohrebu oprávnenou osobou. Podmienkou na poskytnutie dávky je trvalý alebo prechodný pobyt jak oprávnenej osoby, tak aj zomretého na území Slovenska.
O tento príspevok sa žiada na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta príslušnosti zomretého. Svoju žiadosť musí oprávnená osoba doručiť na pobočku najneskôr rok od pohrebu zomretého, inak nárok zaniká. Tlačivo žiadosti je k dispozícii na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny alebo si ho môžete vytlačiť tu.
Druhou dávkou, málo známou, je pohrebné poskytované Sociálnou poisťovňou.
Čiastočne alebo úplne prispieva Sociálna poisťovňa na náklady spojené s pohrebom osoby, ktorá zomrela v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania. A nie je to úplne malá suma. Výška pohrebného za rok 2020 predstavuje sumu až 2 870,40 eur.
Taktiež je možné žiadať o preplatenie smútočného ošatenia. Na to prispieva Sociálna poisťovňa maximálne vo výške 99,60 eur, avšak sa preplatí len jedna tretina výdavkov pre každú fyzickú osobu a nezaopatrené dieťa. Aby mohla byť vyplatená suma 99,60 eur, museli by byť výdavky na ošatenie aspoň vo výške 298,80 eur.
Na smútočné ošatenie sa však prispieva len tým osobám, ktoré žili so zomrelým v jednej domácnosti a tiež nezaopatreným deťom. Týmto osobám sa prispieva aj na cestovné výdavky vynaložené na prepravu z miesta trvalého pobytu na miesto pohrebu a späť.
Náklady súvisiace s pohrebom sa preplácajú osobe, ktorá ich zaplatila, aj keby nežila so zomrelým v jednej domácnosti. Jedná sa predovšetkým o:
- náklady účtované pohrebnou službou, ktorá poskytla služby spojené so zabezpečením pohrebu,
- náklady na spopolnenie, ak nie sú súčasťou nákladov účtovaných pohrebnou službou,
- cintorínske poplatky,
- náklady na zriadenie pomníka alebo náhrobnej tabule,
- náklady na úpravu hrobu.
K žiadosti sa prikladá:
- úmrtný list,
- potvrdenie o výkone zárobkovej činnosti alebo o poberaní dôchodkovej dávky zomretého
- doklady o výdavkoch na pohreb.
Čo treba vybaviť priamo v obci?
Termín pohrebu si treba dohodnúť so správcom farnosti, Mgr. Štefanom Kľúčikom, tel. č. 0950 450 433, na adrese Dlhé Pole 170 a oznámiť termín správcovi cintorína (obci Dlhé Pole) na obecnom úrade. Na obecnom úrade je potrebné uzatvoriť nájomnú zmluvu na hrobové miesto (ak už nebola predtým uzatvorená), dohodnúť vyhlásenie v miestnom rozhlase a zaplatiť poplatok za hrobové miesto a za zapožičanie Domu smútku.
Prevádzkovateľom Domu smútku a pohrebiska je Obec Dlhé Pole.
Správca Domu smútku je: pani Anna Dedičová /0944 216 413/.
Dom smútku sa otvára pre smútiacu rodinu 1 hodinu pred začatím pohrebu, alebo podľa dohody s obstarávateľom pohrebu.
Ak sa ľudské pozostatky neuložili do chladiaceho zariadenia, musia sa pochovať do 96 hodín od úmrtia, nie však pred uplynutím 24 hodín od úmrtia. Ľudské pozostatky, ktoré sú uložené v chladiacom zariadení, sa musia pochovať do 14 dní od úmrtia.
Poplatoky za nájom domu smútku:
- občania s trvalým pobytom v obci: 25 Eur
- občania bez trvalého pobytu v obci: 40 Eur
- chladiace zariadenie: 5 Eur/deň
Poplatok sa platí do pokladne obecného úradu pri vybavovaní pohrebných záležitostí.